Navigation
Home Page

Our Governors

Our School Governing Body


Most of us are lucky to remember our school days with fond memories and teachers who inspired us to be the people we are today.
 
Being a Governor at Ringwood CE Infant School enables us, as Governors, to give something back to the education system. Governors bring many things to their role within the Governing body such as time, expertise from their working lives, enthusiasm, together with a shared aspiration to provide fantastic learning opportunities for children, parents and teachers alike.

 

The Governing Body has three core strategic functions which are:

 

  • Ensuring clarity of vision, ethos and strategic direction

Governors are responsible for setting the school’s strategic framework, identifying priorities for school improvement and monitoring progress towards these goals. We are also responsible for setting a school ethos of high expectations of behaviour, progress and attainment of all pupils and of conduct of staff and governors.

 

  • Holding the Headteacher to account for the educational performance of the school and its pupils, and the performance management of staff

Governors must provide challenge to the school and hold the Headteacher and Senior Leaders to account for improving the quality of teaching and learning and school performance. We do this through questioning and through regular monitoring and analysis of data on children’s performance and progress. Governors hold the Headteacher to account for the performance management of teachers. (The Head Teacher’s performance management is conducted by governors.)

 

  • Overseeing the financial performance of the school and making sure its money is well spent

Governors determine the school's financial priorities, monitor and review its financial plans and spending and ensure that internal financial controls are in place. 

 

The Governors at Ringwood Infant School welcome you and your family to our school and look forward to meeting you throughout your child's time here.

 

 

Governing Body Structure

As well as the full Governing Body which meets every half term, there are two Committees that meet regularly - Resources and Curriculum & Standards. Individual governors also have specific responsibilities that are detailed below. The minutes from our meetings are public documents. If you wish to see them, please contact the school office.

Ringwood Church of England Infant School

Membership and Roles and Responsibilities

2020-2021

 

Name

Governor Type

Term From

Term To

Roles

Mrs Emma Barker

Co-opted governor

 

 

18 Oct 2019

17 Oct 2023

Chair of Curriculum and Standards Committee

Headteacher Performance Management (HTPM) Panel

Single Equality Scheme

PDL and SRE

Mr David Cowie

Staff governor

 

 

03 Feb 2019

2 Feb 2023

SMSC and British Values

Mrs Dani Davies

Co-opted governor

 

 

02 Sep 2019

1 Sep 2023

Curriculum and Standards Committee

Chair of Pay Committee

Pupil Premium Governor

Mr David Homer

Co-opted governor

 

 

15 May 2018

14 May 2022

Resources Committee

Sports Premium Governor

 

Mrs Mary Jenkins

Co-opted governor

 

24 Sep 2019

23 Sep 2023

Curriculum and Standards Committee

SEND Governor

Pay Committee

Mr Richard Levell

Parent governor

 

 

18 Oct 2019

17 Oct 2023

SEND Governor

Safeguarding and Safer Recruitment Governor

Pupil Premium Governor

Mr Tom  Macildowie

Co-opted governor

 

 

01 Feb 2017

31 Jan 2021

Chair of Resources Committee

Development and Training Governor

IT/Online safety Governor

GDPR

Mrs Jane McNair

Co-opted governor

 

 

18 May 2019

18 May 2023

Co-Chair of Governors

Curriculum and Standards Committee

Resources Committee

HTPM Panel

 

Mrs Emma McNally

Foundation governor

 

 

18 Oct 2019

17 Oct 2023

Curriculum and Standards Committee

HTPM Panel

SIAMS

 

Mrs Hilary Silk

Headteacher

 

 

 

 

All committees

SIAMS

 

Reverend Matthew Trick

Foundation governor

 

 

17 Oct 2017

 

Safeguarding and Safer Recruitment Governor

SIAMS

 

Ms Jane Warwick

Local Authority Governor

 

 

23 Nov 2019

23 Nov 2023

Co-Chair of Governors

Mr Richard Wills

Parent governor

 

 

05 May 2018

4 May 2022

Resources Committee

Health and Safety Governor

Pay Committee

Ringwood Church of England Infant School

Declarations of Interest

 

 

 

Member

Confirmed

Entity

Nature

Notes

From

To

Mrs Emma Barker

co-opted

 

 

Confirmed 5 Nov 2020

 

 

 

 

 

-

None

-

 

 

Mrs Anne Burrell

associate member

 

 

Confirmed 6 Oct 2020

 

 

 

 

 

-

None

-

 

 

Mr David Cowie

staff

 

 

Confirmed 22 Sep 2020

 

 

 

 

 

-

None

-

 

 

Mrs Dani Davies

co-opted

 

 

Confirmed 19 Sep 2020

 

 

 

 

 

-

None

-

 

 

Mr David Homer

co-opted

 

 

Confirmed 18 Sep 2020

 

 

 

 

 

-

None

-

 

 

Mrs Mary Jenkins

co-opted

 

 

Confirmed 17 Sep 2020

 

 

 

 

 

-

None

-

 

 

 

Mrs Gwynne Kynaston

 

 

 

 

Confirmed 9 Sep 2020

 

 

 

 

 

Ringwood Infant School

Ian Kynaston

Married to Ian, Site Manager

01 Sep 19

 

Mr Richard Levell

parent

 

 

Confirmed 21 Sep 2020

 

 

 

 

 

Sussex Partnership Foundation Trust

Employee

Child and Adolescent Mental Health Service

 

 

Community First New Forest

Trustee

 

 

 

Mr Tom  Macildowie

co-opted

 

 

Confirmed 22 Sep 2020

 

 

 

 

 

-

None

-

 

 

Mrs Jane McNair

co-opted

 

 

Confirmed 24 Sep 2020

 

 

 

 

 

-

None

-

 

 

Mrs Emma McNally

foundation

 

 

Confirmed 20 Sep 2020

 

 

 

 

 

-

None

-

 

 

Mrs Hilary Silk

headteacher

 

 

Confirmed 17 Sep 2020

 

 

 

 

 

-

None

-

 

 

Reverend Matthew Trick

foundation

 

 

Confirmed 14 Oct 2020

 

 

 

 

 

-

None

-

 

 

Ms Jane Warwick

authority

 

 

Confirmed 22 Sep 2020

 

 

 

 

 

-

None

-

 

 

Mr Richard Wills

parent

 

 

Confirmed 21 Sep 2020

 

 

 

 

 

-

None

-

 

 

 

 Governor Attendance Record for the Academic Year 2019-20

 

 

Name of Governor

Full Governing Body

Curriculum and Standards

Committee

Resources Committee (includes Finance Committee, Premises Committee and Personnel Committee attendance prior to governing body restructure)

 

Number of meetings governor could have attended

Number of meetings attended

Attendance Rate (%)

Number of meetings governor could have attended

Number of meetings attended

Attendance Rate

Number of meetings governor could have attended

Number of meetings attended

Attendance Rate

 

Emma Barker-Garrod

5

4

80

2

2

100

 

 

 

 

David Cowie

5

5

100

 

 

 

 

 

 

 

Steve Cox*

2

1

50

 

 

 

2

2

100

 

Dani Davies

5

3

60

2

2

100

 

 

 

 

David Homer

5

4

80

 

 

 

4

3

75

 

Mary Jenkins

5

4

80

2

2

100

 

 

 

 

Richard Levell*

4

3

75

 

 

 

 

 

 

 

Helen Lovett

5

2

40

 

 

 

1

1

100

 

Tom Macildowie

5

5

100

 

 

 

4

2

50

 

Jane McNair

5

5

100

2

2

100

6

6

100

 

Emma McNally

5

4

80

2

2

100

 

 

 

 

Hilary Silk (HT)

5

5

100

2

2

100

6

6

100

 

Matthew Trick

5

4

80

 

 

 

 

 

 

 

Jane Warwick

5

4

80

 

 

 

 

 

 

 

Richard Wills

5

4

80

 

 

 

5

3

60

*Steve Cox resigned as a governor in February 2020.  Richard Levell became a governor in October 2019.

Top